
5 kwietnia br. podczas konferencji z okazji obchodów 150 lecia Kół Gospodyń Wiejskich w Łomży wystąpią Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Borkowie. To doskonała okazja, by przedstawić naszym Czytelnikom ten wspaniały zespół.
Kobiet o wiek pytać nie wypada, ale możemy zdradzić fakt, że wspólnie panie z Koła w Borkowie działają już od pięciu lat. Obecnie Koło liczy 24 członkinie, przy czym ciekawostką jest, że do borkowskiego koła zapisały się nawet dwie Panie z Kozła.
– Pierwsze działania naszego Koła koncentrowały się przede wszystkim wokół spotkań w bibliotece i na rozmowach o minionych czasach czy problemach wsi – wspomina Anna Cudnik, przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Borkowie. – Ważne miejsce w pracy Koła zajmuje też przygotowywanie i udział w dożynkach czy innych lokalnych uroczystościach jak Dzień Seniora, Dzień Dziecka, Dzień Kobiet czy Noc Świętojańska.
Pani Anna Cudnik funkcję przewodniczącej KGW w Borkowie peł ni od początku. Jej zastępczynią jet pani Małgorzata Skrodzka, sekretarzem pani Małgorzata Wielbut, skarbnikiem pani Jolanta Kordal, a członkiniami komisji rewizyjnej panie: Hanna Filipkowska, Bożena Wieczorek i Barbara Sielawa. W tej grupie funkcje jednak nie są najważniejsze, sukcesem jest to, że Panie potrafią współpracować i świetnie się dogadują, i to nie tylko między sobą, ale też z innymi.
– Przewodniczącą jestem ja, ale ciężar efektywnej pracy spoczywa na wszystkich paniach – przyznaje Anna Cudnik. – Nasze Koło nie byłoby też tak prężną organizacją, gdyby nie wsparcie naszych przyjaciół i sponsorów.
Każda z Pań jest wyjątkowa, ma jakiś talent, co potwierdza publikowany obok wiersz autorstwa jednej z członkiń koła. Naprawdę świetnie gotują, więc nic dziwnego, że zdobywają nagrody w konkursach kulinarnych. Zorganizowały Dzień Sibrzaka, by promować jedną z najbardziej znanych borkowskich potraw. Dzięki ich zaangażowaniu Borkowo w 2014 r. zdobyło pierwsze miejsce w konkursie „Piękna i estetyczna podlaska wieś”. Sukces udało się osiągnąć dzięki współpracy ze wszystkimi mieszkańcami Borkowa. Panie nie tylko gotują, czy organizują uroczystości, ale też chętnie uczestniczą w kursach, warsztatach doszkalających, czy wycieczkach. Rok temu część z pań odkryła nową pasję i z sukcesami występują na scenie prezentując talent aktorski m.in. w scenkach kabaretowych, co udowodnią w trakcie uroczystości z okazji obchodów 150 lecia KGW w Łomży. Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Dziś opowiem o dziewczynach,
które grają tak jak w kinie:
Ania z Hanią z tego słyną,
smażą sibry ze słoniną,
Danka pączki pyszne piecze,
a Iwona szyszki gniecie,
Jola i Edysia kałduny szykują,
wszystkim one najlepiej smakują,
Nasza Gosia gołąbki gotuje,
a Jasieńka kurczaki faszeruje,
Tereska, Gosia, Jasia, czy Basia
każda coś przygotuje,
bo w naszej kuchni wszystkim smakuje,
Nasi mężowie też nas wspierają,
w trudnych sytuacjach nam pomagają,
Mamy czasem dużo roboty,
lecz to nie zmniejsza naszej ochoty,
Drodzy goście, panowie, panie
na nasze aktorskie zapraszamy granie!
autorka: Barbara Patalan
aleksandra szyc – kaczyńska