Magnum Noli – bawi, wzrusza, zaskakuje

magnum noli
Magnum Noli z Lachowa

Zespół wokalny z Lachowa działa od 2010 roku. Od początku dobrym duchem zespołu jest założycielka pani Regina Bogdańska. Początkowo zespół nosił nazwę Dziewczyny Pani Reginy aby przemianować się na Tęczę, zaś w 2014 r. przyjął obecnie obowiązującą – Magnum Noli.

Pierwszy skład zespołu w większości stanowiły dzieci i młodzież w ilości 12 osób. Czworo z nich: Maciek Bogdański, Oliwia Bogdańska, Michalina Trzonkowska i Ania Filipkowska śpiewają w zespole do dzisiaj. Zespół powstał przy ówczesnym CKR-ze i do dziś na próbach spotyka się w świetlicy CKGK w Lachowie. Od początku kierownikiem artystycznym, akompaniatorem i dobrym duchem jest muzyk – Paweł Podeszwik.

Obecnie zespół liczy 12 osób w składzie: Ania i Agnieszka Filipkowskie, Anna Kołakowska, Iza Tyszka, Justyna Góralczyk, Karolina Pilecka, Wanda Wyka oraz Joanna Salachowska oraz wcześniej wspomniane osoby.

W zespole występowały też: Aldona Pilecka, Dorota Laszczkowska, Marta Łynka, Alicja Gołębiewska, Ula Sawicka, Marcelina Skrodzka, które z przyczyn osobistych musiały obecnie zrezygnować ze śpiewania, ale mamy nadzieję, że przynajmniej część z nich jeszcze wystąpi na scenie.

Zespół w swoim repertuarze prezentuje bardzo szeroki rodzaj muzyki wokalnej. Śpiewają zarówno utwory ludowe i folkowe, piosenki popowe a także obrzędowe i religijne. Czyli – Dla każdego coś miłego.

Dzięki temu Magnum Noli zawsze ubarwia swym udziałem imprezy gminne takie jak Wianki w Koźle, koncerty kolęd, Dożynki Gminne i festyny rodzinne.

Zespół startował też w konkursach wokalnych: VI Ogólnopolski Przegląd Piosenek Jacka Cygana, III przegląd piosenek „Grajmy i Śpiewajmy Naturalnie” w Goniądzu, Festiwal Muzyczny „Barwy Podlasia”, oraz we wszystkich Przeglądach Kolęd i Pastorałek w Kolnie ( w 2011 r. zespół zajął I m.).

Członkowie zespołu poza śpiewaniem aktywnie angażują się również w organizację imprez okolicznościowych i uroczystości lokalnych takich jak: Misterium Paschalne, kolacje wigilijne, 50 lecie pożycia małżeńskiego, festyny rodzinne. Tradycją zespołu też jest oprawa muzyczna ślubów koleżanek z zespołu.

Od dwóch lat Magnum Noli rozszerzył swoją aktywność artystyczną o formy teatralne. Pierwsza premiera odbyła się w styczniu 2015 roku i była to jednoaktowa komedia Sławomira Mrożka „Na pełnym morzu”.

W bieżącym roku, z okazji Prima Aprilis odbyła się premiera „Teatrzyku Zielona Gęś” autorstwa K. I. Gałczyńskiego. Obecnie w przygotowaniu jest program na tegoroczne Wianki w Koźle.