Na trzech przystankach autobusowych w Koźle, Czerwonem i Wincencie pojawiły się kolorowe murale i aż trudno uwierzyć, że jeszcze przed chwilą ta przestrzeń wyglądała zupełnie inaczej. Twórcza przemiana tych miejsc to efekt aktywności uczestników projektu pt. „Aktywnie – kulturalnie – twórczo”, który realizuje Centrum Kultury Gminy Kolno. Efekty są tym lepsze im bardziej w działanie zaangażowała się lokalna społeczność, tak jak np. w Czerwonem za co CKGK dziękuje panom: Grzegorz Okurowski, Bernard Piwowarski i Wojciech Jermacz. Kolorowa wycinanka pojawiła się też na ścianie budynku w Borkowie.Zanim jednak uczestnicy projektu wyruszyli w teren przeszli warsztaty wycinanki oraz warsztaty projektowania i malowania muralu. Okazało się, że przeniesienie wzoru np. na ścianę przystanku wcale nie jest takie proste, ale dziś uczestnicy projektu już wiedzą, jak to zrobić. Murale to nie jedyny efekt realizacji projektu, na który CKGK zdobyło dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach tegorocznej edycji programu Edukacja kulturalna. Grupa uczestnicząca w warsztatach teatralnych przygotowała spektakl w oparciu o bajkę o Janku z z Kolna, który promować będzie w pięciu ośrodkach kultury w województwie podlaskim.
AS
Zakończyły się już warsztaty wycinanki kurpiowskiej, trwają warsztaty teatralne i właśnie ruszyły, po raz pierwszy w gminie Kolno, warsztaty dotyczące wykonywania murali – to wszystko w ramach projektu pt. „Aktywnie – kulturalnie – twórczo” realizowanego przez Centrum Kultury Gminy Kolno w Koźle. Efektem będą m.in. murale w Czerwonem, Koźle, Wincencie w Borkowie. Dofinansowanie na realizację tego projektu CKGK pozyskało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach tegorocznej edycji programu Edukacja kulturalna.
Założeniem projektu było stworzenie przestrzeni do wymiany wiedzy i doświadczeń międzypokoleniowych w obszarze tradycji ludowych. Dlatego CKGK do realizacji warsztatów z wycinanki zaprosiło znanych twórców: Annę Ceberek z gminy Łyse i Stanisława Ropiaka z gminy Myszyniec. Zainteresowani mogli poznać tajniki tworzenia tradycyjnej wycinanki kurpiowskiej, ale też jej współczesnych wariantów.
Kolejnym elementem projektu są warsztaty teatralne w ramach których grupa młodzieży pod okiem instruktora Kazimierza Kotra pracuje nad adaptacją bajki o „Janku z Kolna”. W planach jest przedstawienie bajki i promocja kultury ludowej w pięciu ośrodkach kultury z województwa podlaskiego.
Efektem warsztatów z przygotowywania murali będą atrakcyjne malowane ozdoby na przystankach i budynku usytuowane w czterech miejscowościach gminy Kolno przy trasie na Mazury.
Popularyzacji folkloru służyć też mają zaplanowane w ramach projektu audycje radiowe.
Dofinansowanie na realizację projektu wynosi 30 tys. zł.