Projekty

„Nasz mały świat – zmieniajmy go na lepsze”
Termin: luty 2017- listopad 2017

Miejsce: Gmina Kolno

Realizuje: CENTRUM KULTURY GMINY KOLNO W KOŹLE

Koordynatorzy CKGK – Marcin Sekściński, Marzena Szczech

 

Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017!

nck-dk

Zapraszamy do przeczytania krótkich relacji z poszczególnych wydarzeń!!!

„Śladami przeszłości i teraźniejszości ”

W sali konferencyjnej Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem 9 listopada odbyło się świętowanie zakończenia projektu „Śladami przeszłości i teraźniejszości ” realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Kolno „Integracja”. Jest on częścią składową projektu „Nasz mały świat – zmieniajmy go na lepsze” realizowanego przez Centrum Kultury Gminy Kolno z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017.

Podsumowanie projektu było okazją do wręczenia dyplomów i nagród laureatom konkursów i gry terenowej. Nagrody zwycięskim zespołom rowerowej gry terenowej, która odbyła się na trasie Janowo – Łosewo Niksowizna – Janowo, wręczyli Adam Masłowski – sekretarz gminy Kolno i Alfred Samul – radny gminy Kolno. Laureaci konkursu fotograficznego „Uroki gminy Kolno zapisane w kadrze” otrzymali nagrody z rąk komisji konkursowej w składzie: Sylwester Nicewicz – fotograf i pasjonat fotografii, Aleksandra Szyc – redaktor naczelna Gazety Gminnej i Michał Kubiak – informatyk GOPS w Kolnie oraz Teresy Skrodzkiej – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem. Konkurs wiedzy „Moja mała ojczyzna – gmina Kolno” patronatem objął i nagrody ufundował wójt gminy Kolno – Józef Bogdan Wiśniewski”. Nagrody laureatom i uczestnikom tego konkursu wręczyli: Józef Bogdan Wiśniewski – wójt gminy Kolno oraz członkowie komisji konkursowej: Marzena Banach – pracownik GBP w Czerwonem oraz Marek Góralczyk – instruktor CKGK.

Realizacja projektu nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie partnerów i wolontariuszy. Podziękowania otrzymali Józef Bogdan Wiśniewski – wójt gminy Kolno, Urząd Gminy Kolno, Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem, Centrum Kultury Gminy Kolno, Koło Gospodyń Wiejskich w Janowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Janowie, Krystyna i Jerzy Samul, Stanisław Podsiad, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie, ks. Dariusz Wizner – proboszcz Parafii p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Łosewie, Aleksandra Szyc, Sylwester Nicewicz, Komenda Powiatowa Policji w Kolnie oraz Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy.

Wszystkim którzy wzięli udział w działaniach projektowych oraz okazali nam pomoc i życzliwość podczas realizacji projektu, serdecznie dziękujemy.

fot: http://www.foto.nicewicz.pl/index.php/galeria-zdjec#nanogallery/nanoGallery/6466830896279687761

Bliżej muzyki, bliżej ludzi

W Sali Centrum Kultury w Zabielu, Czerwonem i Lachowie odbyły się koncerty zespołu „Smoothni”, realizowanew ramach projektu „Nasz mały świat-zmieniamy go na lepsze”. Projekt otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017. Licznie zgromadzona publiczność usłyszeć utwory takich wykonawców jak: Czesław Niemen, Tadeusz Nalepa, Eric Clapton, Budka Suflera, Perfect, Kombi, Lombard oraz Dżem. Koncerty były poprzedzone bardzo ciekawymi wykładami dotyczącymi historii muzyki i cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy Kolno.

Foto parasole

Projekt pod nazwą „Foto-parasole” realizowany przez Grupę nieformalną „Grupa Pań z Kozła”. Dofinansowany z środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017 r.

Celem projektu było propagowanie innowacyjnych i atrakcyjnych sposobów spędzania wolnego czasu dzieci i młodzieży z Kozła i okolic. W projekcie brała udział piętnastoosobowa grupa dzieci i młodzieży w powstałej 5 lat temu świetlicy Centrum Kultury Gminy Kolno w Koźle. Grupa często wyrażała potrzebę dodatkowych zajęć artystycznych, poprzez burzę mózgów i indywidualnych rozmów. Grupa ma potrzeby związane z organizacją wolnego czasu. Wyrażają chęć uczestniczenia w zajęciach artystycznych, które pomagają im w realizacji pasji i zainteresowań.

Organizacja wystawy prac uczestników projektu pomaga im w integrowaniu się z lokalną społecznością. Podczas realizacji uczestnicy uzyskali nowe umiejętności: jak malowanie na płótnie, czy pracy w grupie. Poznali lokalnego artystę. Miały możliwość uczestniczenia w wycieczce do Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.

Uczestnicy projektu zostali wybrani spośród wolontariuszy działających przy Centrum Kultury w Koźle, oraz osób chętnych wyrażających zainteresowania tematyczne. Projekt pod nazwą „Foto-parasole” skierowany był do dzieci i młodzieży z terenu Kozła i okolic. Było to połączenie zajęć fotograficznych z plastyczno malarskimi. Zajęcia zaczęły się od spaceru po najbliższej okolicy celem zrobienia zdjęć. Na tym etapie niezbędna była pomoc fachowa jednego z wolontariuszy – pasjonata fotografii Pana Sylwestra Nicewicza z Kozła od lat zajmującego się fotografią. Na następnych zajęciach uczestnicy wybrali zdjęcia zrobione podczas spaceru, lub te które przygotowały wcześniej do przeniesienia na płótno. Na następnych zajęciach pojawiła się lokalna artystka-malarz Pani Ewa Zemszał, która przekazała podstawowa informacje na temat sztuki malowania obrazów. Były to zajęcia praktyczne na których uczestnicy przelali obrazy z wybranych zdjęć na płótno parasola. Uczestnicy mieli do dyspozycji specjalne flamastry, oraz farby akrylowe do malowania na tkaninie. Dowiedzieli się jak posługiwać się różnymi pędzlami, jak mieszać farby, by powstał żądany kolor. Na ostatnich zajęciach uczestnicy projektu przygotowały wystawę i prezentację swoich prac, na którą zaprosili lokalną społeczność. Prace przygotowane przez dzieci i młodzież zrobiły na oglądających wielkie wrażenie.

Więcej zdjęć: http://www.foto.nicewicz.pl/index.php/galeria-zdjec#nanogallery/nanoGallery/6487110036690855489

Turniej Wsi

Wydarzeniem ostatnich dni był Turniej Wsi Gminy Kolno. Były to o tyle ważne zawody, że w naszej gminie odbyły się one po raz pierwszy. I to właśnie nasza miejscowość postanowiła zorganizować tą imprezę. A właściwie nie miejscowość tylko nasze kobiety!

Inicjatorkami Turnieju były członkinie zespołu Magnum Noli, to one napisały wniosek do Centrum Kultury Gminy Kolno w Koźle i pozyskały na organizację niezbędne środki. To one zgromadziły wokół przedsięwzięcia grupę pasjonatów, którzy wspólnymi siłami zorganizowali zawody.

I tak 8 października spotkały się zespoły w sali gimnastycznej w Lachowie. A dlatego w sali, gdyż warunki atmosferyczne niestety uniemożliwiły rozegranie Turnieju na boisku. Do rywalizacji stanęły zespoły z Bialik, Borkowa, Kumelska i oczywiście z Lachowa. Niestety piąty, zgłoszony zespół musiał skreczować ze względu na niedyspozycję zawodników.

Rozegrano w sumie 10 konkurencji – jedenasta, przeciąganie liny, została odwołana ze względu na brak warunków.

Rywalizacja rozpoczęła się od prezentacji plakatu, baneru reklamującego miejscowość. Następnie odbył się konkurs kulinarny i po tym przystąpiono do konkurencji sprawnościowych. Przeprowadzono wyścig z „ciukami”, rzut podkową (ze względu na parkiet rzucano kółkiem), wyścig taczek, „kulanie” opony (wyniki niestety trzeba było anulować, gdyż śliska podłoga spowodowała problemy z poślizgiem), bicie „jaj”, obieranie ziemniaków i latające jaja. Na koniec odbyła się Wiejska Rewia Mody, również podlegająca ocenie jury.

Oczywiście jak w każdych zawodach i tutaj emocje momentami sięgały zenitu, walka z zaciśniętymi zębami dorównywała temperaturą igrzyskom, ale też często widać było gesty sympatii i walki fair play.

Po rozegraniu wszystkich konkurencji okazało się, że w klasyfikacji generalnej zwyciężył Kumelsk, miejsce drugie ex aequo zajęły Borkowo i Lachowo zaś na trzecim miejscu uplasowały się Bialiki.

Mamy nadzieję, że pierwsze koty za płoty i pomimo pewnych niedociągnięć zawody spełniły swoje zadanie i poza rywalizacją przyczyniły się do lepszego poznania się. Następną edycję Turnieju planujemy już na początek lipca i wierzymy, że weźmie w niej udział większa ilość reprezentacji, szczególnie, że nagrody są warte wysiłku.

Więcej zdjęć: http://www.foto.nicewicz.pl/index.php/galeria-zdjec#nanogallery/nanoGallery/6474619265607322273

Zapraszamy na pierwszą w regionie rowerową grę terenową!

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Kolno Integracja, Centrum Kultury Gminy Kolno oraz Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna w Janowie serdecznie zapraszają do udziału w pierwszej w regionie terenowej grze rowerowej ” Śladami przeszłości i teraźniejszości” już 17 września br. Uczestnicy spotykają się o godz. 13.00 po remizą OSP w Janowie, by o godz. 13.30 wyruszyć w trasę Janowo – Niksowizna – Łosewo – Janowo. Po drodze mnóstwo atrakcji i niespodzianek, a na zakończenie piknik rodzinny. Zapraszamy!

Terenowa gra rowerowa to jednej z kilku projektów z dofinansowaniem ze środków z Narodowego Centrum Kultury, które zostaną zrealizowane w naszej gminie dzięki temu, że Centrum Kultury Gminy Kolno pozyskało środki na realizację dwuetapowego projektu w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017. W pierwszym etapie powstała diangoza potrzeb kulturalnych mieszkańców naszej gminy, a w drugim etapie CKGK w trybie konkursowym wybrało pięć inicjatyw kulturalnych  do dofinansowania.

Poniżej przedstawiamy listę projektów, które zostały złożone i zaakceptowane do realizacji. Gratulujemy autorom!

Będzie się działo 😉

  1. Gminny Turniej Wsi, wnioskodawca – Magnum Noli,
  2. „Śladami Przeszłości i teraźniejszości – 25 lecie Gminy Kolno”, wnioskodawca – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Kolno,
  3. „Bliżej muzyki – bliżej ludzi”  wnioskodawca – SMOOTHNI,
  4. „Teatr – świat moich marzeń”, wnioskodawca – grupa nieformalna,
  5. „Foto-parasole”, „wnioskodawca – Grupa Pań z Kozła”.

Szanowni Państwo! Projekt: „Nasz mały świat – zmieniajmy go na lepsze” uważamy za otwarty! Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi dokumentami i składania wniosków Waszych własnych projektów kulturalnych! Liczymy na Was! Termin tylko DO 16 CZERWCA!!!.

Regulamin-DK-CKGK

formularz

Kolejne spotkanie w ramach Dom Kultury +, tym razem rozmawialiśmy o regulaminie naboru wniosków do projektu.

 

 

 

 

 

Zapoznaj się z diagnozą potencjału i zasobów w zakresie kultury w Gminie Kolno, wykonaną na zlecenie CKGK przez laboratorium Badań i Działań Społecznych „SocLab”

raport-Kolno-final-4

Miej wpływ na kulturę w naszej gminie! Wypowiedz się ! Prosimy Cię o wypełnienie poniższej ankiety!

Ankieta

Została ona stworzona w celu poznania Twojej opinii dotyczącej spraw związanych z kulturą i spędzaniem czasu wolnego w gminie Kolno. Uzyskane w ten sposób informacje wpłyną na planowanie i realizację działań kulturalnych w gminie.

 

Zapraszamy Państwa do udziału w programie dotacyjnym Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+”, który jest realizowany przez nasze Centrum. W ramach projektu będzie prowadzona diagnoza Państwa potrzeb w obszarze kultury. Kolejnym etapem projektu będzie sfinansowanie najlepszych pomysłów i inicjatyw. Zapraszamy na pierwsze spotkanie do Czerwonego.

plakat_Twoj-pomysl_2017

Dom Kultury +, pierwsze z 5 spotkań za nami. Spotkanie odbyło się w piątek 17 marca br. , było twórczo, dynamicznie, ciekawie. Wypracowaliśmy wiele pomysłów, porozmawialiśmy o kulturze w naszej gminie.

20 marca spotkanie w świetlicy w Zabielu! Szczegóły na plakacie poniżej:

22 marca spotkanie w świetlicy w Borkowie! Szczegóły na plakacie poniżej:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22 marca spotkanie w świetlicy w Lachowie! Szczegóły na plakacie poniżej: