Zabielanki

 

 

zabielanki
Zabielanki – zespół śpiewu tradycyjnego z Zabiela

Kiedy panie z zespołu Zabielanki wychodzą na scenę i zaczynają śpiewać, bez akompaniamentu, tak po prostu silnymi czystymi głosami, aż trudno uwierzyć, że to grupa seniorek. Ich znak rozpoznawczy to czerwone korale, chusty w kwiaty i radość życia. Potrafią zaśpiewać chyba wszystko od pieśni pogrzebowych, przez kościelne, po utwory własne np. napisane z serca i z poczuciem humoru o miejscowości Zabiele.
Początki wspólnego śpiewania Zabielanek sięgają 2005 roku. Dziś to już grupa z dorobkiem własnej płyty, kilku nagród i wielu wyróżnień.
Panie z powodzeniem występują w trakcie wszystkich gminnych uroczystości, godnie reprezentują też naszą gminę w konkursach czy przeglądach w regionie, poza granicami powiatu np. w Zbójnej, a nawet województwa m.in. w Ełku czy w Wąsewie, gdzie w 2012 roku w trakcie V Festiwalu Pieśni Maryjnej Zabielanki zdobyły I miejsce.
W 2014 roku zespół zdobył nagrodę w kategorii twórca roku w Konkursie Kolneńskie Owoce Kultury, za kultywowanie tradycyjnego śpiewu białego północnego Mazowsza.
W 2015 r. w ramach projektu pn. „Tradycje wsi Zabiele w pieśni obrzędowej” realizowanego przez Towarzystwo Jan z Kolna powstała płyta z nagraniem tradycyjnych pieśni obrzędowych, pochodzących nawet z XVIII w. – w wykonaniu zespołu Zabielanki.
Na próbach seniorki spotykają się w świetlicy Centrum Kultury Gminy Kolno w Zabielu. Śpiewają też w Kościele pw. Św. Jana Ewangelisty w Zabielu. Panie z zespołu Zabielanki aktywnie uczestniczą w życiu gminy, bardzo chętnie wyjeżdżają na wycieczki np. do Lichenia, chętnie współpracują ze szkołą i jednostką OSP w Zabielu.

W zespole Zabielanki śpiewają Panie: Scholastyka Malinowska, Cecylia Rogińska, Anna Paliwoda, Jadwiga Bazydło, Jadwiga Przytuła, Anna Góralczyk, Anna Przytuła, Józefa Boć, Anna Szaniawska, Czesława Długozima, Janina Modzelewska, Janina Góralczyk, Daniela Sekścińska, Cecylia Bazydło, Teresa Klama.

Aleksandra Szyc – Kaczyńska