Ruch i taniec łączy pokolenia

PROW_LEADER_logoRuch przy muzyce pozytywnie oddziałuje na biologiczną sferę człowieka: układ krążenia, oddechowy, dokrewny, nerwowy, mięśniowy i kostno–stawowy. Wpływa na wiele funkcji fizjologicznych. Tańce i ćwiczenia muzyczno-ruchowe, są atrakcyjną i zazwyczaj lubianą formą aktywności ruchowej wśród wszystkich grup wiekowych. Wszechstronnie i dobroczynnie wpływają na ich rozwój. Ze względu na liczne walory i wartości, prowadzenie zajęć o charakterze muzyczno-ruchowym , jest wskazane i głęboko uzasadnione.
Z tego też powodu od 1 marca br. CKGK wraz z Gminną Biblioteka Publiczną w Czerwonem, Szkołą Podstawową w Borkowie, Szkołą Podstawową w Czerwonem i Stowarzyszeniem „Kafcuki” z Czerwonego realizuje dla mieszkańców naszej gminy projekt „Ruch i taniec łączy pokolenia”. W ramach projektu zaproponowaliśmy uczestnikom zajęcia taneczne uwzględniające różne potrzeby i możliwości. Zajęcia odbywają się w czterech ośrodkach – Czerwone, Zabiele, Borkowo oraz Lachowo – dzięki czemu swym zasięgiem obejmują całą gminę Kolno. W miejscowościach tych są też odpowiednie do przeprowadzenia zajęć sale. W każdej miejscowości dwa raz w tygodniu uczestnicy ćwiczą:, latino dans, Aerobic Dance, Afro brasil, American Smooth, zumbę itp. Gatunki te umożliwiają uczestnictwo w zajęciach właściwie każdej osoby bez względu na pleć i wiek. W związku z tym iż nie wymagają one partnera stwarzają warunki do współudziału wszystkich osób co w znaczny sposób przyczynia się do lepszych kontaktów interpersonalnych i współpracy w grupie. Jest to jeden z argumentów przemawiających za organizacją takich zajęć. Drugim jest wspomniany wcześniej rozwój psychofizyczny i ogólno-sprawnościowy uczestników.

Jako dodatkowe zajęcia o charakterze ogólnorozwojowym, planujemy przeprowadzenie w krótkiego kursu Nordic Walking. Kurs trwać będzie po trzy godziny w każdym ośrodku.

W ramach zajęć ogólnorozwojowych planujemy również jednodniowy wyjazd do parku wodnego w Mikołajkach.

Dodatkowo w ramach operacji planujemy organizację wyjazdu do Opery i Filharmonii Podlaskiej na jedną z wystawianych tam sztuk. W wyjeździe wezmą udział zarówno uczestnicy projektu jak i ich rodziny i znajomi. Zadaniem tego wyjazdu będzie z jednej strony umożliwienie uczestnikom wzięcia udziału w wydarzeniu artystycznym w jednej z najnowocześniejszych oper w Europie. Dla większości osób będzie to pierwszy kontakt z muzyką poważna, a być może dzięki bezpośredniemu uczestnictwu spowoduje, ze kilka osób „zarazi” się tą dziedziną sztuki i staną się stałymi słuchaczami muzyki klasycznej.

Mamy nadzieję, że dzięki tym zajęciom, które będą trwały do czerwca wiele osób będzie mogło znacznie zwiększyć swoją sprawność fizyczną.