Rok Kolberga 2014

Kolberg2014_logo_rgb

Patronem bieżącego roku jest Oskar Kolberg – wybitny badacz polskiej kultury ludowej. Organizację Biura Obchodów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski powierzył Instytutowi Muzyki i Tańca. Koncerty inauguracyjne odbyły się 21 lutego 2014 r. w Przysusze oraz 24 lutego 2014 r. w Warszawie.

Oskar Kolberg (1814-1890)- kompozytor i folklorysta o najbogatszym dorobku w dziewiętnastowiecznej Europie. Utrwalił, w wydanych za życia 33 tomach monografii regionalnych, wierny obraz polskiej sztuki i kultury ludowej. Zapisy muzyki i tekstów folkloru, ukazane w kontekście życia i kultury wspólnot lokalnych, do dziś wykorzystywane są przez kompozytorów, nauczycieli muzyki, muzyków folkowych, zespoły amatorskie, wreszcie przez badaczy i wszystkich pragnących poznać kulturę wsi polskiej XIX wieku.

Do bogatego programu działań koncertowych, edukacyjnych, promocyjnych i wydawniczych należy m.in. uroczysta inauguracja Roku Kolberga w Przysusze i w Warszawie, stworzenie strony internetowej poświęconej folkloryście i uruchomienie interaktywnego przewodnika po Polsce Kolberga, digitalizacja i udostępnienie rękopisów Kolberga oraz wydanych tomów jego dzieł. Ponadto – renowacja nagrobku na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, powstanie Raportu o muzyce tradycyjnej i tańcu tradycyjnym oraz przygotowanie wystaw poświęconych Oskarowi Kolbergowi w kontekście historii i kultury XIX wieku.

Informacje o realizowanych projektach będą pojawiały się regularnie na oficjalnej stronie internetowej obchodów Roku Kolberga: www.kolberg2014.org.pl

W zakładce http://imit.org.pl/pl/rocznice/rok-kolberga-2014/rok-kolberga.html znajdują się najważniejsze informacje dotyczące obchodów Roku Kolberga oraz materiały do nieodpłatnego pobrania. Ponadto uruchomiono oficjalny profil na Facebook’u https://www.facebook.com/kolberg2014

(źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

Miło nam poinformować, iż w tegoroczne obchody włącza się również Centrum Kultury Gminy Kolno w Koźle przy wydatnym udziale Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonym. Planujemy min. organizację konkursu recytatorskiego i teatralnego, warsztaty rzeźbiarskie, budowy instrumentów tradycyjnych, wycinankarskie i inne, konkurs filmowy i fotograficzny.

W tej zakładce znajdziecie wkrótce zestawienie wszystkich planowanych przedsięwzięć nawiązujących do tradycji ludowej.

kolberg