Uczestnicy „Tropem Wilczym Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych” stawili się 4 marca w Lachowie, by w ten sposób uczcić pamięć i oddać hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963. W wydarzeniu uczestniczyli honorowi goście: pan Stefan Kownacki ps. „Gołąb”, rodzina Hieronima „Roga” Rogińskiego i rodzina Kazimierza Lenkiewicza ps. Warmiak” oraz m.in. przedstawiciele władz parlamentarnych,

samorządowych i służb mundurowych. Zanim biegacze ruszyli na start w świetlicy Centrum Kultury Gminy Kolno w Lachowie niezwykły koncert dał zespół historyczno – patriotyczny Forteca. – Gmina Kolno od początku wspiera organizację tej ogólnopolskiej akcji – mówi Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno. – Dziękujemy wszystkim uczestnikom i już dziś zapraszamy, na przyszłoroczną edycję Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Tradycyjnie już w naszej gminie uczestnicy biegu mieli do pokonania dwa dystanse na 1963 m i 5000 m. W sumie w Lachowie pobiegło 150 uczestników. Po raz pierwszy w wydarzeniu uczestniczyła też grupa rowerowa. W gronie biegaczy była m.in. pani Bernadeta Krynicka, posłanka na Sejm RP i Wojciech Jermacz, przewodniczący Rady Gminy Kolno czy Sławomir Milewski, przewodniczący Rady Gminy Turośl. Najszybsi biegacze w poszczególnych kategoriach otrzymali pamiątkowe kubeczki i kalendarze, a każdy uczestnik biegu medal i tzw. pakiet startowy w skład którego wchodziła m.in. koszulka z wizerunkiem żołnierzy wyklętych.

Żołnierz Stefan Kownacki ps. Gołąb”, rodziny Kazimierza Lenkiewicza ps. Warmiak” oraz Hieronima ” Roga” Rogińskiego otrzymali czerwone róże jako symbol wdzięczności wręczone m.in. przez Józefa Bogdana Wiśniewskiego, wojta gminy Kolno. Po raz pierwszy rodzina Kazimierza Lenkiewicza ps. „Warmiak” czytała publicznie wiersze napsiane przez żołnierza w celi śmierci.

Złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod pomnikiem ofiarom walk o niepodległość w XX w. dwóch wojen światowych, wojny polsko – bolszewickiej i walk z reżimem komunistycznym po 1945 r. oraz pod pomnikiem w Wykowie przez delegacje z wójtem Józefem Bogdanem Wiśniewskim na czele było ważnym elementem wydarzenia.

Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali kawę, herbatę i ciepłą zupę.

Organizatorem VI edycji największego biegu pamięci w Polsce jest Fundacja Demokracja i Wolność, współorganizatorem wolnedźwięki.pl, mecenas platynowy: PZU i PGNiG, mecenas złoty: Orlen i KGHM Polska Miedź, partnerem finansowym Fundacja KGHM Polska Miedź, partnerem edukacyjnym IPN oraz szereg innych partnerów. Bieg odbył się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości

Organizatorem lokalnym „Tropem Wilczym Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Lachowie było Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie i Centrum Kultury Gminy Kolno. W naszej gminie Bieg organizowany jest w miejscach związanych z Żołnierzami Wyklętymi. W ubiegłym roku „Tropem Wilczym” biegaliśmy w Zabielu, skąd pochodził „Róg” Rogiński, w Lachowie bieg odbył się po raz pierwszy. Organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie:

– Józefowi Bogdanowi Wiśniewskiemu, Wójtowi Gminy Kolno,

– 18 Białostockiemu Pułkowi Rozpoznawczemu

– 13 Batalionowi Lekkiej Piechoty w Łomży

– 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Białymstoku

– Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Łomży

– Komendzie Powiatowej PSP w Kolnie

– Komendzie Powiatowej Policji w Kolnie

– Bankowi Spółdzielczemu w Kolnie

– Druhom z OSP Kumelsk i OSP Lachowo

– Stowarzyszeniu Kolno 4×4

– Kolneńskiej Grupie Pierwszej Pomocy

– Harcerzom z Hufca ZHP Kolno

– ks. Krzysztofowi Malinowskiemu

– firmie Sonic System

– Alfredowi Święczkowskiemu

– Mateuszowi Szymańskiemu

– Wojciechowi Zduńczykowi

– Grzegorzowi Zegarowiczowi

– Karolowi Chaberkowi

– Kamilowi Dęby

– Sylwestrowi Nicewiczowi

– Piotrowi Gębarskiemu

– PHU Tornado, Elżbieta Dęby

– firmie Dwór Rogiński, Monika i Michał Rogińscy

– firmie Ultima Sport

Tekst. A.Szyc

http://www.foto.nicewicz.pl/index.php/galeria-zdjec#nanogallery/nanoGallery/6529236366656013793

Kategorie: Relacja