26 lutego, po raz pierwszy w Zabielu, odbył się Bieg Tropem Wilczym. W tym ogólnopolskim wydarzeniu, którego lokalnymi organizatorami są Centrum Kultury Gminy Kolno i Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie, uczestniczyło ponad 150 osób. Gościem honorowym była m.in. pani Janina Pisiak z Zabiela, łączniczka i sanitariuszka z oddziału Hieronima „Roga” Rogińskiego, jednego z najbardziej znanych żołnierzy antykomunistycznego podziemia w regionie, którego rodzina pochodzi właśnie z Zabiela.
Zanim biegacze stanęli na starcie wszystkich zgromadzonych powitał Marcin Sekściński, dyrektor Centrum Kultury Gminy Kolno. Następnie głos zabrali: pani Bernadeta Krynicka, posłanka na Sejm RP, Andrzej Duda, burmistrz Kolna oraz Józef Wiśniewski, wójt gminy Kolno. Zgromadzeni wspólnie z Dziekanem Kolneńskim ks. Stanisławem Uradzińskim i ks. Stanisławem Śliwowskim, proboszczem Parafii pw. Św. Jana Ewangelisty w Zabielu odmówili modlitwę. Nie zabrakło hymnu i apelu poległych. Pani Janina Pisiak z Zabiela odebrała z rąk Wójta Gminy Kolno pamiątkowy grawerton – podziękowanie za ofiarną walkę o wolną Polskę, podobny grawerton dla pana Stefana Kownackiego, pseudonim „Gołąb”, który z racji choroby nie mógł uczestniczyć w wydarzeniu, odebrał Andrzej Szymański, prezes Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie. Obu członkom oddziału „Roga” Rogińskiego kwiaty przekazała pani poseł Bernadeta Krynicka.
Uczestnicy Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych mieli do pokonania dwa dystanse: na 1963 m i 5 km. Najmłodszą grupę uczestników do lat 15 na trasie poprowadzili konno członkowie Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii. Grupę starszych zawodników pilotowały dwa quady., które wskazywały również drogę biegaczom na dystansie 5 km. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i koszulkę, a najlepsi biegacze w poszczególnych kategoriach również puchary i gadżety pamiątkowe od sponsorów. Wyróżnienia otrzymali też najstarszy i najmłodszy uczestnik Biegu Tropem Wilczym. Dla wszystkich była wojskowa grochówka serwowana z kuchni polowej przez panie z koła Gospodyń Wiejskich w Zabielu..
Muzyczną oprawę wydarzenia zapewnił pan Piotr Gębarski, który grał na trąbce oraz zespół Zabielanki. Medycznie Bieg zabezpieczyli: 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy i Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy. Ogromnego wsparcia organizatorom udzielili druhowie z OSP Zabiele. Organizatorzy Biegu Tropem Wilczym w Zabielu wręczyli dyplomy podziękowania wszystkim sponsorom i patronom podziękowania za wsparcie.
więcej zdjęć http://foto.nicewicz.pl/index.php/galeria-zdjec#nanogallery/nanoGallery/6391481388068299521