Noc Świętojańska w Koźle

Tegoroczna Noc Świętojańska w Koźle była wyjątkowa. Po raz pierwszy w historii tej imprezy muzyczną oprawę obrzędu sobótkowego przygotowała specjalnie dla naszej publiczności utalentowana skrzypaczka pani Marta Nanowska. Układ taneczny pod okiem instruktora z Centrum Kultury Gminy Kolno przygotowały połączone grupy dzieci i dorosłych z Czerwonego, Kozła i Lachowa. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się występ zespołu MEJK. Nie zabrakło konkursów z nagrodami i podziękowań od Wójta Gminy Kolno.

obrzed_w

Noc Świętojańską rozpoczęła msza św. odprawiona przez ks. Jarosława Gołaszewskiego, proboszcza Parafii pw. NSJ w Koźle. Kiedy korowód z kościoła doszedł na plac nad Pisą rozpoczął się rodzinny festyn. Na wstępie Józef Wiśniewski, wójt gminy Kolno oraz Stefan Krajewski, członek zarządu województwa podlaskiego życzyli wszystkim zgromadzonym udanej zabawy. W części artystycznej na scenie zaprezentowały się gminne zespoły: Zespół Ludowy Czerwieniacy, Zabielanki, Magnum Noli z Lachowa i Dożynkersi. Gościnnie wystąpił Ireneusz Rosołowski z zespołem. Obrzęd sobótkowy poprzedził mini recital w wykonaniu skrzypaczki pani Marty Nanowskiej. Gwiazda wieczoru zespół MEJK bawił gości aż do zakończenia festynu.

nanowska_wNa placu nad rzeką nie zabrakło atrakcji dla dzieci w tym m.in.: dmuchanych zjeżdżalni, zabaw z animatorem, strzelania z łuku, malowania twarzy, a nawet nauki lepienia z gliny na kole. Po raz pierwszy gościliśmy stoisko z rękodziełem z kurpiowszczyzny, gdzie zaopatrzyć się można było m.in. w wyroby z bursztynu, miód czy przetwory. Swoje rzeźby zaprezentował pan Bernard Ferenc z Czerwonego, a zdjęcia pan Sylwester Nicewicz z Kozła. Panie z Kozła, oraz z Kół Gospodyń Wiejskich z Borkowa i Zabiela przygotowały pyszne ciasta i swojskie dania, a panie ze szkolnej kuchni w Glinkach pyszny żurek. Nadleśnictwo Nowogród zapewniło drewno na ognisko i efektowne płonące bale.

Po raz pierwszy Noc Świętojańska w Koźle miała też charakter podsumowania minionego i rozpoczęcia kolejnego sezonu artystycznego w naszej gminie. Z tej okazji wszystkie nasze zespoły, koła gospodyń, stowarzyszenia oraz pan Bernard Ferenc, Sylwester Nicewicz i najmłodsza Ola Rydzewska z zespołu Czerwieniacy otrzymali statuetki od Wójta Gminy Kolno za wkład w rozwój kultury w naszej gminie w sezonie 2015/2016. Podziękowania wręczali wspólnie pan Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno, Stefan Krajewski, członek zarządu województwa podlaskiego oraz Wojciech Jermacz, przewodniczący Rady Gminy Kolno.

W trakcie festynu nie zabrakło konkursów z nagrodami w tym m.in. na najpiękniejszy wianek, w którym pierwszą nagrodę zdobyły panie z zespołu Zabielanki.

mejk_w

W trakcie tegorocznej Nocy Świętojańskiej w Koźle gościliśmy również studio terenowe Radia Nadzieja.

Centrum Kultury Gminy Kolno w Koźle składa serdeczne podziękowania gminnym zespołom, Kołom Gospodyń Wiejskich z Borkowa i Zabiela, paniom z Kozła, paniom z kuchni szkolnej w Glinkach, Nadleśnictwu Nowogród, strażakom ochotnikom z Czerwonego i Zabiela, sołtysowi Kozła, właścicielom Dworu Rogiński w Zabielu, oraz pracownikom brygady remontowej z Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy Kolno